A Börzsöny elfeledett várai és sáncai – Történelmi kalandtúra a múlt nyomában
A Börzsöny elfeledett erődítményeinek nyomában: történelmi és természeti kalandok
A Dunakanyar és környéke tele van kisebb-nagyobb vármaradványokkal, ősi sáncokkal és elfeledett erődítményekkel. A Vártúrák a Börzsönyben névre keresztelt jelvényszerző túraprogram révén több mint 28 ilyen pontot kereshetünk fel, bejárva hazánk egyik legszebb és természeti kincsekben bővelkedő hegységét. Az itt bemutatott útvonalak a vaskor előtti településektől a középkori várakon át egészen a római kori erődítésekig kalauzolnak el minket, miközben lépésről lépésre rajzolódik ki a történelem rétegesen egymásra rakódott emlékezete.
A túrák során nemcsak földbe süppedt kőfalakat és sáncnyomokat fedezünk fel, hanem különleges panorámákat, természeti látnivalókat és falusi templomkerteket is. A változatos terep, a könnyebb és nehezebb szakaszok egyaránt segítenek jobban megismerni a Börzsönyt, és olyan földrajzi, geológiai és kulturális ismereteket adnak, amelyekkel igazi helyismerőivé válhatunk e vadregényes vidéknek.
Történelmi nyomok a Bernecebaráti Templom-hegytől Hont vármegye hajdani központjáig
A Börzsöny északi lábánál álló Bernecebaráti Templom-hegyén egykor sánccal védett, Árpád-kori földvár magasodott. Régészek a helyszínen több évezredes telepmaradványokat is feltártak, bizonyítva, hogy e terület már legalább 6000 évvel ezelőtt is lakott volt. Ma az itt található középkori eredetű, fallal körülölelt templom határozza meg a látképet, a dombtetőn pedig még felfedezhetők az ősi sáncok gyér nyomai.
A hegy gerincéről a nagy múltú Hont felé vezet az utunk. A valamikori vármegye székhelyén a régi oklevelek emlegette erősség már rég eltűnt a felszínről, de a táj adottságai: az Ipoly ártere, a természetes védelmet nyújtó földárkok és néhány apró jel utalnak arra, hogy itt egykor komoly jelentőségű központ állt. A sétát érdemes a környék természeti csodáival, például az Ipoly menti szakadékokkal kiegészíteni, mielőtt továbbindulunk.
A Kámor titkai és Szondi György öröksége: Diósjenőtől Drégelypalánkig
Diósjenő felől indulva egyetlen út során négy várhelyet és megannyi varázslatos helyet járhatunk be. A meredek ösvényen először a panorámás hegytetőn állt, ma már csak nyomaiban látható Csehvár maradványait érintjük. Ezután a rejtélyes Kámor-csúcs felé vezet az út, ahol földsáncokkal védett, ismeretlen eredetű erősség szunnyad a természet mélyén.
Továbbhaladva Drégely híres romjaihoz jutunk, amelyet Szondi György és vitézei tettek halhatatlanná önfeláldozó küzdelmükkel. A történelem drámai pillanatait idéző romoktól meredek lejtők és hangulatos, erdőszéli ösvények mentén érkezünk Drégelypalánk vidékére. Itt valaha a török által körülzárt, palánkkal erősített erődített település állt, amelynek mára már semmivé foszlottak a falai, ám a helyszín szellemét a táj és a helynevek még mindig őrzik.
Eldugott sáncok és bámulatos kilátások a Börzsöny nyugati peremén
Perőcsény csendes utcáit hátrahagyva a Börzsöny nyugati szegletében kanyargunk fel a gerincekre. A nyugati végeken az idők folyamán több nép is megtelepedett, és védműveik ma is a talpunk alatt szunnyadnak. A Jancsi-hegy és a Salgóvár falmaradványai, árkai és kősáncai a késő bronzkortól az Árpád-korig terjedő korszakokat idézik, miközben a túrázó lélegzetelállító panorámában gyönyörködhet.
A magasba nyúló bérceken a történelem és a geológia egyszerre kel életre: a hegytetők és a vulkanikus eredetű kőzetek között megbújó erődítések, kőkupacok és sáncok a múlt rejtélyeit hordozzák. A hátizsákban lapuló túrakalauz, valamint a gondosan elhelyezett kódok segítségével még alaposabban elmélyedhetünk e kihívásokkal teli, de minden lépésért kárpótló vidék titkaiban.
Ősi erődítmények nyomában a Magas-Börzsöny szívében
Kemence felől közelítve szinte egy időutazás részeseivé válunk, amikor a Magas-Börzsöny eldugott földvárainak maradványait keressük. A Csarna-völgyön átkelve a Hajagos és a Magos-fa platóján kivehető sáncok bizonyítják, hogy a késő bronzkori embereknek már megvolt a maguk „erődített otthona”. A sűrű erdők ölelésében a Pogányvár titokzatos telepei is felbukkannak.
Ezek a különleges helyek nem csak történelmi szempontból értékesek: a csúcsokról nyíló kilátás, a vulkáni kőzetek jellegzetes formái és a háborítatlan erdők vadregényes csendje is igazi ajándék. A szezonális korlátozásokkal érdemes tisztában lenni, hiszen némelyik védett terület csak bizonyos időszakban látogatható, ám a mélyben lapuló múlt felfedezéséért mindenképp megéri a tervezés.
Középkori várak és titokzatos romok Nógrádtól a Pusztatoronyig
Nógrád vára az egyik legrégebbi hazai kővárként emelkedik ki a tájból, tekintélyes falai valaha a történelem sorsfordító pillanatait élték át. Innen haladva Királyrét felé, a Vár-hegy oldalában újabb rejtélyes sáncokra és középkori maradványokra lelünk. A frissen átadott kilátótoronyból a Börzsöny vulkáni csúcsai fölött szétnézve évszázadok peregnek le a szemünk előtt.
Tovább indulva a Pap-hegy árkai és leletei újabb korokat idéznek, majd a Tar Péter-hegy és a Pusztatorony romjaihoz érve visszaköszön a 13. század világa. A hajdan lakható, szilárd kőfalakkal védett tornyok mára szinte eltűntek, de a föld és a helynevek halkan mesélnek arról az időről, amikor itt komoly erősségek magasodtak, őrizve a vidék nyugalmát.
Elfeledett középkori erődítmények a Börzsöny déli vidékein
A Börzsöny déli tájai is számos meglepetést tartogatnak. Márianosztra körül a pálosok erődített kolostora és a Zuvári-hegy egykor bástyázott magaslatai mesélnek a középkor viharos évszázadairól. A természet lassan visszafoglalta e helyeket, a meredek ösvényeken kapaszkodva azonban még most is fellelhetők az évszázadokkal ezelőtt álló erősségek kősáncai.
A kék jelzéseket követve az Ipoly partjára érünk, Ipolydamásdnál Damásd várának maradványait kutatjuk. I. Károly és Nagy Lajos királyunk is szívesen időzött itt, vadászatok idején. A hajdan luxusnak számító vár ma már csak néhány kőkupaccal és a dombtetőn kihelyezett táblákkal emlékeztet a múlt dicsőségére. Hazafelé indulva ne feledkezzünk meg a környék nyugodt folyópartjairól, ahonnan egykor az uralkodók is figyelték a völgyeket.
Határ menti várhelyek és római kori erődítések a Dunakanyarban
A Börzsöny peremén, a magyar–szlovák határ közelében és a Dunakanyar mentén különleges pontok várnak a túrázókra. A határon túli Mahir vára földsáncai, a szobi és verőcei római táborok nyomai a történelem egy másik rétegét tárják elénk. A limes vonalán fekvő erődítések a Római Birodalom előretolt helyőrségei voltak, ma pedig természeti pihenőhelyként és turistacélpontként teszik izgalmassá a környéket.
Verőce határában az őrtorony maradványai és a Dunára tekintő panoráma már csak halványan idézik a rómaiak hajdani jelenlétét, ám a képzelet könnyen rekonstruálja a múltat. Szobnál a vasútépítés eltüntette a római tábor nyomait, de a Duna–Ipoly találkozásának természeti szépségei és a folyók békés sodrása kárpótolják a kíváncsi vándort.
Hasznos tudnivalók a jelvényszerzésről
A Ferihegyi Benke Rezső Természetjáró Szakosztály által meghirdetett Várak a Börzsönyben jelvényszerző túra bárki számára teljesíthető, időkorlát nélkül. Az egyes pontokon kihelyezett táblák kódjait az ingyenesen letölthető igazolólapra jegyezhetjük fel. A jelvény elnyeréséhez legalább 14 várat kell felkeresni, míg a teljes, 28 pontot érintő útvonal bejárói névre szóló oklevelet is kapnak. A díjazás 1000 forint, a részletek a brtsz.hu oldalon elérhetők.
E túrák nemcsak fizikai kihívást és térképészeti ismeretszerzést jelentenek, hanem magukban hordozzák a múlt és a természet mélyebb megértésének lehetőségét is. A Börzsöny vadregényes vonulatai, eldugott sáncai és erődített helyei azt bizonyítják, hogy a történelem nemcsak a könyvek lapjain, hanem az erdők mélyén, a földben lapulva, a táj szívverésében is él tovább.
Szállásfoglalás barátoknak, családoknak
Ha Horpácsot és környékét szeretnéd felfedezni – legyen szó akár a Mikszáth Kálmán Emlékházról, a festői túraútvonalakról vagy a helyi gasztronómiai különlegességekről –, a Kálmán Kertje Panzió és Rendezvényház tökéletes kiindulópontot jelent számodra és csapatod számára. A Budapesttől mindössze egy órára található szálláshely kényelmes és hangulatos pihenőhelyet biztosít, ahol a nyugalom, a természet közelsége és a varázslatos történelmi miliő egyesül. Ideális helyszín lehet turistacsoportoknak, kerékpáros túrázóknak, valamint a városi forgatagból elvonulni vágyó céges csapatoknak, akik kreatív megbeszéléseket, csapatépítő programokat vagy évzáró eseményeket terveznek.
A Kálmán Kertje Panzió és Rendezvényház rugalmas szolgáltatásai, kényelmes szobái, saját catering lehetőségei, valamint a környék sokoldalú kikapcsolódási opciói sokszínű élményeket kínálnak. Az őszi túráktól a vadászati és horgászati lehetőségeken át, a szomszédos falvak kulturális és kulináris felfedezéséig mindenkinek jut izgalmas program. Legyen szó esküvőről, szilveszteri összejövetelről vagy céges konferenciáról, itt minden adott ahhoz, hogy maradandó, harmonikus élményekkel térj haza.
Nézd meg a Facebook oldalunkat, vagy foglalj szállást most!
Kép forrása: Canva